آیا قبل از پیدایش آدم و حوا، خداوند انسان هایی را آفریده بود؟

از ظاهر آیات قرآن و روایات بر می آید که، آدم و حوا علیهما السلام اولین انسان ها از نسل موجود بشر روی زمین بوده و نسل کنونی بشر به آن ها می¬رسد. اما ظاهراً قبل از این نسل بشر، موجوداتی شبیه به انسان بر زمین وجود داشته¬اند که به نوعی موجودات تکامل نیافته و ابتدایی محسوب می شدند.
ما معتقدیم انسانی که به عنوان اشرف مخلوقات شناخته می شود، از نسل آدم و حوا است. آدم و حوا اولین افراد این نوع هستند. پیش از آنان فردی از این نوع وجود نداشته و مخلوقاتی که بوده اند، از نوع های دیگر بوده اند. اما شباهت¬های بسیاری به ما انسان ها داشتند.
قرن¬ها از زمان آدم و حوا علیهماالسلام موجودات انسان نمایی روی زمین زندگی می¬کردند. شاید بعضی از آثار و فسیل-هایی که هر از گاهی از موجوداتی شبیه انسان به دست می¬آید، مربوط به همین ادوار باشد.
امام سجاد(ع) به یکی از اصحاب فرمود: آیا گمان کردی که خداوند پیش از شما مخلوقی را خلق نفرمود؟ به خدا سوگند! خداوند هزار هزار آدم و هزار هزار عالَم آفرید که شما در آخرین آن عوالم قرار دارید. ( بحارالانوار، ج 25، ص 25 )
پس بر اساس بعضی روایات، نسل کنونی انسان، فرزندان آدم و حوا علیهما السلام هستند، اما موجوداتی همچون انسان در نسل¬های متعدد روی زمین می زیستند که شباهت های بسیاری به بشر داشتند، هر چند انسان نامیدن آنان به معنای دقیق کلمه چندان قابل قبول نیست.

/ 39 نظر / 64 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آریا

سلام علیکم حاج آقا من عاشق این مطالبم خوشم اومد خوشحال میشم ب وبم سر بزنی[گل]

آریا

سلام ب روزم با(تفریح با دوستان) زودی بیا منتظرتم[گل]

عادل

سلام برادر ازاینکه به وبلاگم سرزدیدازشماتشکرمی نمایم وبه نوبه خودایام شهادت سیدناحسین بن علی وعمر بن علی ابوبکربن علی عثمان بن علی ع و.......همه یاران ان حضرت رارابه شماوهمه مسلمین جهان تسلیت عرض می کنم

سید علیرضا رئیسی

سلام و عرض ادب دارم خدمت استاد یاراحمدی تسلیت عرض مینمایم این روز را به شما و خانواده معظم با مطلبی در خصوص آقا اباعبدالله الحسین (ع) به روزم حضور گرم شما زینت بخش محفل تاریک من خواهد بود ضمنا در خصوص این مطلبی که مرقوم فرمودید بله در قبل انسانهائی بوده اند ولی اسامی را نمیدانستند ملائکه به خدا عرض کردند باز میخواهی بیافرینی مخلوقاتی که در روی زمین خون ریزی کنند و خداوند فرمود نمیدانید در علم من چه میگذرد که من به این مخلوق اسامی را آموخته ام یعنی بودند که انسان هم بوده اند و دانشمندان تائید کرده اند موضوع را ولی تا کنون هیچگونه ابزار و فرهنگی از آنان جز فسیل به دست نیامده مگر انسانی که خداوند به آن اسامی را یاد داده که ما از آن نسل هستیم و اما در خصوص ادم و حوا بحث زیاد است که نمیگنجد اگر بیماری مرا مهلت دهد باز در خدمت خواهم بود به تفصیل صحبت مینمایم. ما در ره عشق نقض پيمان نکنيم گر جان طلبد دريغ از جان نکنيم دنيا اگر از يزيد لبريز شود ما پشت به سالار شهيدان نکنيم (از مرحوم سيد حسن حسيني) ارادتمند شما سید علیرضا رئیسی گرگانی

بوي گندم

سلام آقا رضا شرمنده دير اومدم جواب بدم به جز كافي نت به سيستم دست رسي نداشتم كه توي اين چند روزه يا سر كلاس بود يا شب كه وقت داشتم كافي نت ها بسته بود اومدي دربارهي پيامبر نبودن كورش گفتي قبله هر چي لازمه بگم: مولانا بوالكلام آزاد يه دورگه ي هند و عرب هست كه مادرش اهل مكه و پدرش هند بوده اين آقا از كساني بوده كه روي گاندي تاثثيرات زيادي گذاشته بوده حتما شنيدي گاندي خوش گفته كه از قيام امام حسين سرمشق گرفته اين سرمشق گيري ها تاثير گذاري همين آقاي بوالكلام آزاد بوده. اين آقاي آزاد در دوره ي خودش يكي از علماي دنياي ما يعني اسلام بوده نه تنها در هند بلكه تو كل ممالك اسلامي يكي از كتاباش كه عموما تفاسير قران هستش كتابي هست به اسم كوروش كبير كه ...

بوي گندم

...توي اين كتاب به قول آقاي حسين نظير كه قلمي در معرفي اين عالم روحاني كرده نوشته شده كه آقاي آزاد توي اين كتاب كل تاريخ رو زير و رو كرده و توي اين كتاب مفصل از منابع اهل سنت و شيعه و يهود ( بشارت دادن حضرت دانيال قوم يهود را كه ذي القرنين آنها را در اينده از دست حاكم ظالم بابل نجات خواهد داد ) و ... استفاده كرده و با ذلايله زيادي ثابت ميكنه كه ذي القرنين كسي به جز كوروش نمي تونه باشه مثلا چه كسي اين قوم را نجات داد ؟ تاريخ كه ميگه كوروش بابل را فتح كرد اصلا سر همينه كه مقبره ي دانيال نبي توي ايران و توي شوش هستش بر اساس بقيه ي كتاب ها چون ايرانيها هم يكتا پرست بودن كوروش با دانيال صميمي ميشه و اونو به در گاه خودش ميخونه و به ايان بياره يا مثلا اسكندر فقط به طرف شرق قلمرو خودش رو زياد كرده و كوروش بوده كه هم شرق رو فتح كرده و هم غرب رو و چون قران در سورهي كهف يا انبيا كه خاطرم نيست يكي از كار ها ي كوروش رو فتح شرق و غرب ميدونه خود اين دليله ديگري ميشه تا اينجا بر اثبات كوروش بودن ذي القرنين بحث شد اما.... بريم نظر بعدي

بوي گندم

نظر بعدي اثبات پيامبري كوروش مگر نه اينكه خدا در همين سوره ي كهف يا انبيا كه خاطرم نيست ميگه : (عين كلمات رو نميگم چون قران همراهم نيست) او (ذي القرنين) شرق رو فتح كرد و سپي ما به او گفتيم تو اكنون صاحب شرق شده اي ميتواني مثله پادشاهان پيشين با مردمان اينجا به جور و ستم رفتار كني كه كوروش گفت هر كه به ستم رفتار كند خود سزاوار ستم است و سپس همين حرف زدن ها رو دربارهي فتح غرب ميگه ديگه چي ميخواي آقا رضا ؟ مگه خدا با هر كسي صحبت ميكه اونم به صورت مخاطب قرار دادن ؟ به جز اينه كه در قران گفت و گو هاي خدا با موسي (ع) يا پيامبراي ديگه به اين صورته؟

بوي گندم

سلام آقا رضا اون سد اگر واسه شما مصداقه توي كتاب هاي زيادي كه خوشبختانه غير ايراني ها نوشتن ازش ذكر شده و در جايي به اسم معبر داريال در منطقه قفقاز بوده كه مورخيني مثله ديويد لمب و داندايف توي كتاب هاشون كه به اسم كوروش كبير هستش بهش اشاره كردن .شما صد در صد معني ذي القرنين و صاحب غرب و شرق رو خيلي بهتر بايد بدونيد. يه كسي رو مثال بزنيد كه صاحب اين صفت باشه به جز كوروش كه از غرب تا چين و از شرق تا يونان رو داشته باشه و در كنار اين قرمانروايي فردي حكيم و دانا به گفته ي قران باشه ؟ ميتونيد مثالي بزنيد؟ باز هم مسئله ي اساسي اين نيست كه تغييري توي بزرگي كوروش نداره قبل از هر چيز بگم از نظز من كلام امام هامون كامل ترين و بهترين كلام هاست ولي مسئله اصلي ايناست كه چطور درباره ي موضوعي مثلا بواسير ميان كلي حديث با استاد به انواع آدم ها نقل ميكنن و براي همچين موضوعاتي مثلا هزار تا حديث و داستان ميارن و با كلي واسطه ميگن ولي چيز ها يي رو كه دانشمندان باستان شناس كه بعضا 30 - 40 سال عمر صرف تحقيق ميكنن و رو كسي نميگه ؟

اسدی

سلام.موضوعم طلاق عاطفیه.حتما بخونین. ممنون